Първият участък от 700 метра от коритото на река Стряма в с. Трилистник вече е почистен от растителността. Това стана ясно по време на инспекция на областния управител Ангел Стоев, кметът на Община „Марица“ Димитър Иванов, кметът на с. Трилистник Мирчо Петров и директорът на „Напоителни системи“ – клон Марица Костадин Чолаков.
„Благодаря на кмета на Община „Марица“, на кмета на с. Трилистник и на регионалния директор на „Напоителни системи“, затова, че сте тук, с мен на тази инспекция“, заяви областният управител Ангел Стоев.
Той допълни, че на практика работата е вече наполовина свършена, с помощта на багерите, булдозерите и тракторите на „Напоителни системи“ , както и на екипите от Горското стопанство.
„С наличната техника се постигнаха чудеса. Смятам, че най-добрата превенция е държавата да инвестира малко средства в регулярни почиствания, за да предотвратим бедствия, като тежкото наводнение, което всички заедно преживяхме на 4-ти септември, миналата година“, посочи Димитър Иванов.
„Оптимист съм, че работата ще бъде свършена в срок и хората от Трилистник няма да се притесняват от ново бедствие. Отчитаме факта, че с. Трилистник преживя катастрофа през септември миналата година и има психологически фактор. Неслучайно насочихме толкова много техника на „Напоителни системи“, за да не допуснем в бъдеще по-висока вода да застраши с. Трилистник“, каза Ангел Стоев.
Управителят на „Напоителни системи“ – клон Марица Костадин Чолаков обясни, че между 4 и 6 багера, булдозера и трактора чистят коритото на Стряма.
„Почти готов е първият участък, а от другата седмица ще се работи по втория, от западната страна на моста. Очаквам работата да приключи до около месец“, поясни Костадин Чолаков. По думите му е имало много ерозирали зони, които са били запълнени.
Кметът на Трилистник Мирчо Петров отбеляза, че почистване на коритото на река Стряма от дървета и храсти не е правено повече от 15 години.
Почистването на река Стряма започна в средата на март по изрично настояване на жителите на селото, а преди 2 седмици към екипите на „Напоителни системи“ се включиха и служители на горските стопанства, които разчистват храсти и дървета със специализирани машини.