До жителите на населени места
от община „Марица“, област Пловдив.
Относно: Осигуряване на мерки за недопускане на инциденти, свързани с удавени деца и възрастни в открити неохраняеми водни площи – реки, езера, язовири, както и открити канали, изкопи, ями запълнени с вода на територията на община „Марица“.
Уважаеми Госпожи и Господа,
Забелязва се тревожна тенденция, която Държавна агенция за закрила на детето е установила в хода на дейността си, за увеличаване на броя на удавени деца и възрастни, следствие на случайно удавяне и потъване във вода на не охранявани водни площи – реки, езера, язовири, както и открити канали, изкопи и ями запълнени с вода. Фактите показват не двусмислено през изминалите години, за увеличаване на броя на удавени деца и възрастни, както следва: 2019 г. – удавени 15 деца; 2020 г. – удавени 14 деца; 2022 г. – общо удавени 228 бр., от които 11 деца; 2023 г. – общо удавени 109, от които 7 деца. Пикът на броя на фаталните инциденти е през 2008 г. – удавени деца 32, а през 2012 г. – 22 удавени деца. Инцидентите често се случват както на неохраняеми плажове, така и в язовири, реки, канали и напоителни съоръжения. Една от основните причини за нещастните случаи е непознаване на опасностите при къпане и плуване.
Ⅰ. Във връзка с писмо № 12-01-233/13.06.2024 г. на Държавна агенция за закрила на детето, за недопускане на фатални инциденти на удавени деца и възрастни на не охранявани водни площи на територията на община „Марица“, е необходимо да се спазват следните правила:
- При къпане в непознати места е възможно човек да попадне на дънни ями. При тази ситуация човек е неподготвен, не може да поеме въздух и водата през носа и устата внезапно навлиза в белите дробове. По този начин става задушаване, защото човек губи съзнание.
- Друга причина за удавяне е влизането във водата след обилно хранене. Когато стомахът е издут, коремните органи се снабдяват обилно с кръв за сметка на крайниците. Обезкървяването на главния мозък и хидростатичното налягане върху стомаха може да предизвика прилошаване, повръщане, задушаване и удавяне.
- Къпането в язовири също крие своите опасности – обикновено водата на повърхностния слой е топла, а в дълбочина – ледено студена. В язовирите има наличие на тинести участъци, водорасли и др., които са предпоставка за нещастен случай. Особеност е, че около язовирните стени се образуват водовъртежи. Неумението да се излиза от опасни ситуации възникнали във водата довежда до възникване на инциденти. При плуване е възможно да се получат мускулни крампи. Това е непроизволен болезнен гърч на отделен мускул или мускулна група, който се получава при рязко претоварване на мускулите, преохлаждане или рязка температурна промяна. За да се избегне схващането мускулът се масажира и се вика за помощ. Популярното убождане с игла не се препоръчва поради възможност от разкъсване на кръвоносен съд или инфекция.
- Друга опасност е плуващият да получи тъй наречената „лабиринтна криза”. Тя се изразява във внезапен пристъп от виене на свят и загуба на ориентиране за посоките. Дължи се на внезапно проникване на студена вода в ушния канал при пробив на тъпанчето поради високото налягане на дълбочина под 3 метра. Кризата трае 1-2 минути. Потърпевшият трябва да излезе от ситуацията, като се стреми да излезе на повърхността ориентирайки се по светлината или по пътя на пуснатите от него въздушни мехурчета.
- През зимата гражданите са склонни да ходят по заледени повърхности. Задължително е в такъв случай предварително да се проверява участъка, върху който ще се стъпва с върлина, щека, дървен прът или други подобна неща с подходяща дължина. Ако се случи разчупване на лед, падащият трябва широко да разтвори ръцете си встрани, за да се опита да се задържи над повърхността. Доближаването до него става в легнало положение, като се използва дъска, стълба или прът за изтегляне.
- Възможно е нещастен инцидент да се случи и когато се помага на давещ се човек. Често давещият се въвлича човекът, който иска да го спаси. Затова най-бързият и сигурен начин за оказване на помощ е този от брега чрез подаване на ръка, пръчка, дреха или чрез хвърляне на плаващ предмет.
- Не се къпете в язовири, реки, канали, напоителни съоръжения и други открити не обезопасени водни обекти. Плажувайте и се къпете само на предвидените за това места.
Ⅱ. Посетителите на водните площи са длъжни:
- да се къпят само в зоната на спасяване на разрешените и максимално обезопасени водни площи;
- да обличат спасителни жилетки при обучение и практикуване на водни спортове и при използване на плавателни съдове и съоръжения с развлекателна цел;
- да не претоварват плавателните съдове;
- да не скачат от плавателните съдове и бреговите съоръжения, непригодени за тази цел;
- да не се доближават до движещи се и закотвени плавателни съдове;
- да не ползват гребни и моторни плавателни съдове в зоната, определена за къпане;
- да не преместват и да пазят от повреждане табелите, сигналните средства и спасителните съоръжения;
- да не плуват зад ограничителните плаващи знаци.
- да не замърсяват водата и крайбрежните площи;
- да паркират превозните средства само на определените за това места и да не ги мият в къпалните места или в близост до тях;
- да спазват нарежданията на личния състав на спасителните постове и станции;
- да не допускат къпане в охраняеми водни площи на деца под 10-годишна възраст без придружител.
При възникване на инцидент незабавно да се потърси специализирана помощ на телефон 112 и съобщете името си, местонахождението си и телефонния си номер, за да могат спасителните екипи – спешна медицинска помощ, пожарна безопасност и водолази да пристигнат за най-кратко време на местопроизшествието.
ДИМИТЪР ИВАНОВ
КМЕТ НА ОБЩИНА „МАРИЦА“