„Община „Марица“ си партнира с бизнеса от дълги години. Винаги съм вярвал, че грижите за децата и образованието трябва да са на първо място за местната власт.
Това заяви кметът на Община „Марица“ Димитър Иванов на среща с президента Румен Радев и представители на бизнеса в Тракия икономическа зона в Пловдив.
Акцентите, които се обсъждаха на форума, бяха темата за въглеродната неутралност на предприятия, разположени в индустриалния парк и професионалното образование.
Кметът Димитър Иванов се включи в дискусията, като посочи, че дългогодишните му усилия в посока образование и развитие на младите хора, най-сетне са дали резултат.
„Изградихме детски градини, построихме първото средно училище с професионална насоченост в с. Маноле, направихме второ в с. Калековец. Признателен съм за съдействието на държавата и на Регионалното управление на образованието – благодарение на тях успяхме да основем тези две средни училища. Понеже едното учебно заведение е в родното ми село Маноле, виждам как родителите видяха постиженията и паралелката от 12 деца по време на първия випуск, се увеличи почти двойно, като сега в нея има 22-ма ученици.
Да – трудно е, носим немалко отговорности, но резултатите си заслужават. Сега е моментът, чрез посредничеството на образованието и образователните институциии, да берем плодовете от труда, вложен от местната власт и индустрията в професионалното образование. Така че смело мога да заявя,че в община „Марица“ сме готови да направим трето професионално училище в с. Бенковски. Разполагаме с терен, имаме за начало и договорки с фирми, които ще инвестират в необходимите кабинети. Така че здраве и късмет и заедно да вървим напред“, завърши кметът на Община „Марица“
„Е, ти откри кампанията“, пошегува се президентът Румен Радев.
„Аз не съм спирал да бъда в кампания“, отвърна в същия дух Димитър Иванов.
Преди това държавният глава приветства начинанието на Тракия икономическа зона.
„Тракия икономическа зона се развива и утвърди като модел на успеха и нивото на българския бизнес, на ефективното сътрудничество между бизнеса, държавата, местната власт и системата на образованието. Зоната е пример на отговорно отношение към околната среда и природата, и внедряването на водещи дейности, които са в синхрон с европейските политики“, подчерта президентът.
По време на срещата стана ясно, че 40 фирми от Тракия икономическа зона се включват в Харта на зоната за нулеви нетни емисии и устойчиво развитие, което я прави първия в Европа неутрално въглероден индустриален парк.
Според държавния глава тази инициатива позиционира България като водеща държава на европейската карта за иновативен и зелен бизнес и в някои отношения дори изпреварва европейските политики.
„Ние съсипахме една силна професионална система за обучение, но вие я връщате с нови, по-ефективни форми и методи“, допълни Румен Радев по повод инициативите на фирми от икономическата зона, свързани с обучението на ученици и организираните посещения в заводите за тях и родителите им. По думите му е време родителите да повярват в българската индустрия, а държавата трябва да стане по-гъвкава по отношение на природо-математическите и технологичните специалности и всеки регион сам да решава как да ги развива, както и да се дадат повече правомощия на бизнеса в професионалното обучение.
На срещата присъстваха служебният министърът на иновациите и растежа Александър Пулев, служебният министър на икономиката Никола Стоянов, областният управител Ангел Стоев, основателят на Тракия икономическа зона Пламен Панчев, кметът на Пловдив Здравко Димитров и представители на бизнеса.
След срещата президентът, Димитър Иванов, Пламен Панчев и Здравко Димитров засадиха чинар в рамките на инициативата „Бизнесът за по-зелена околна среда, основна част от програмата за въглеродна неутралност“.